czwartek, sierpień 17, 2023

Złota polska jesień najpiękniejsza jest w polskich górach. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym, nie twierdziła, że na tę porę roku najlepiej wybrać Góry Sowie! Co w nich zatem można robić jesienią?

Coś na ząb

Ziemia sowiogórska to miejsca dla foodies, czyli osób, które nie tylko lubią jeść, ale jest to ich hobby i w związku z tym odbywają specjalne podróże kulinarne. Jesień w górach, to czas zbioru plonów - przepysznych warzyw i owoców, które kupicie codziennie rano na Targu Miejskim w Nowej Rudzie. Sprzedają je tam regionalni rolnicy. Tam też zaopatrzycie się w mleko i lokalne sery. Chociaż jeżeli o sery idzie, to nasze ulubione są te z Lutomierza. Do serów pasuje wino i zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie Winnicy Bielawskiej połączone z degustacją. Więcej o slow food już pisaliśmy.

Grzybobranie czyli hop do lasu

A jeśli o slow food mowa, to każdy szanujący się smakosz spędzając jesień w górach uda się na grzybobranie. W lesie, tuż za płotem Domu Sowie Klimaty, zlokalizowane jest zagłębie borowików. To nie jedyny gatunek grzybów, w które obfitują sowiogórskie lasy. Nie musicie zresztą ruszać się do lasu. W naszym ogrodzie rosną rydze, których jest tak dużo, że kosimy je kosiarką.

Jesień w blasku ognia

Będąc już ogrodzie warto zaplanować wieczorne ognisko przy blasku gwiazd. Jeżeli nie ognisko to może wieczór przy kominku? Wygodna kanapa i fotele (rozkładane jak w serialu Przyjaciele!), przytulna atmosfera w kameralnym salonie, bogata biblioteka i gry planszowe sprawią, że jesień w górach będzie Waszą ulubioną porą roku.

Pieszo czy rowerem?

Jesienne wycieczki rowerowe w Górach Sowich
Jesienne wycieczki rowerowe 

Nie wiem jak to się stało, ale miałam Was zachęcać aby jesień w górach spędzać aktywnie a my tylko o jedzeniu i siedzeniu przy kominku. Ale przyznacie mi rację, że czasem warto po prostu nic nie robić? Dom Sowie Klimaty ma zadaszone tarasy więc nawet podczas deszczu można spędzać czas na zdrowym górskim i świeżym powietrzy z widokiem na góry. A jeżeli już wypoczniecie, poczytacie i skosztujecie lokalnych rarytasów, to pamiętajcie, że jesień w górach, to najlepszy czas na wędrówki piesze i wycieczki rowerowe np. po świetnie oznakowanych w tym regionie trasach MTB Sudety.

Agnieszka, Łukasz i Antoni - Ekipa Sowich Klimatów

 

czwartek, sierpień 17, 2023

Jeżeli sądzicie, że górskie trasy rowerowe wymagają zawsze bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości, to dzisiaj zaskoczymy Was propozycją szlaku rowerowego, który z przyjemnością przemierzą także dzieci. Nie ma przewyższeń, ścieżka jest pokryta asfaltem i do tego prowadzi do uroczego i kameralnego czeskiego miasteczka.

Gdzie znajdziecie najlepsze górskie trasy rowerowe?

Oczywiście w Sudetach, a jakże! A gdzie takie, które będą frajdą dla całej rodziny i najmłodszych? W Sudetach! A takie, na których nie usłyszycie marudzenia w stylu: daleko jeszcze? Dzisiaj przedstawiamy Wam nasz totalny przebój jeżeli chodzi o rodzinne górskie trasy rowerowe: ścieżkę rowerową Nowa Ruda-Broumov. Jeżeli zatrzymaliście się w Domu Sowie Klimaty, to zaparkujcie auto w okolicy Basenu Miejskiego lub podjedźcie rowerami do Pizzerii Szarotka. Tam zaczyna się ścieżka. Prowadzi przez Włodowice do Ścinawki Górnej na Zamek Sarny. Tam warto zrobić przerwę, zwiedzić zamek i skosztować smakołyków w kawiarni lub restauracji.

Czy zjem coś na trasie?

Po uzupełnieniu kalorii (zostawcie miejsce w żołądku na czeskie frykasy) ruszamy dalej. Po drodze możecie zrobić zaopatrzenie w sklepie spożywczym po polskiej stronie ale warto przejechać jeszcze 1km aby kupić lentylki i kofolę u Czechów. Na granicy polsko-czeskiej ścieżka łączy się za chwilę z drogą, ale nie chwilę później prowadzona jest już samodzielnie wśród malowniczych pól. Kochamy takie górskie trasy rowerowe, które pozwalają zatrzymywać się po drodze w czeskich gospodach - na tej ścieżce napotkacie przynajmniej dwie!

Hop na czeski obiad!

Miejscem docelowym wycieczki jest Broumov. W tym kameralnym czeskim miasteczku zwiedzicie słynny Browar Opat oraz Klasztor Benedyktynów. Na terenie klasztoru znajdziecie Restaurację U Tří růží z przepysznym i oryginalnym menu. Jeżeli sądzicie, że czeska kuchnia tylko knedliki i kapusta, to po wizycie w tym miejscu zmienicie zdanie! Wpadnijcie też na Rynek aby zdobyć więcej materiałów w Informacji Turystycznej i skosztować kultowych śmietankowych lodów włoskich w Hotelu Praha. Wrócicie tą samą ścieżką rowerową. Trasa w obydwie strony ma ponad 30 km więc warto przeznaczyć na takie górskie trasy rowerowe cały dzień.

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów

 

czwartek, sierpień 17, 2023

Wolicie szybką jazdę na śniegu czy niespieszne kontemplowanie sudeckiej przyrody? Potrzebujecie zimowego urlopu z adrenaliną czy umiarkowanej aktywności fizycznej? My kochamy narty biegowe właśnie za możliwość dozowania sobie stopnia wysiłku fizycznego. Wszystko zależy od Waszego humoru, kondycji fizycznej i wybranej trasy. To gdzie na biegówki? Oczywiście w Góry Sowie!

Gdzie na biegówki - czyli od czego zacząć

Zatrzymując się w Domu Sowie Klimaty macie Sowiogórskie Trasy do Narciarstwa Biegowego na wyciągnięcie narty. A dokładnie udajcie się autem na parking na Przełęczy Jugowskiej (805 m n.p.m.) i zdecydujcie się na jedną z kilku rozpoczynających się tutaj tras biegowych. Na rozgrzewkę wypijcie gorącą czekoladę i zjedzcie wybornego gofra w znajdującym się tutaj Barze Akwarium.

Zatem gdzie na biegówki jeżeli dopiero zaczynacie? Wybierzcie Trasę Niedźwiedź i jako cel wyprawy postawcie sobie Przełęcz Kozie Siodło 887 m n.p.m. Po drodze odpocznijcie na platformie widokowej przy Koziej Równi. Nie zrażajcie się krótkim i niezbyt stromym podbiegiem na początku tej trasy, później jest łagodna, bez większych przewyższeń i zapewni Wam śliczne widoki.

Podoba mi się i co dalej?

Będąc już na Kozim Siodle zdecydujecie czy już wracacie czy jedziecie dalej. Gdzie na biegówki jeżeli Wam mało? W tym miejscu macie do wyboru Trasy - Lis lub Sowa. Trasa Lis jest płaska i zaprowadzi Was na przepiękny punkt widokowy na Lisich Skałkach. Możecie wrócić tą samą trasę albo zrobić pętlę jadąc przez Grabinę (946 m n.p.m.). Podbieg jest tam dość stromy ale wysiłek zostanie zrekompensowany przez widoki.

Dlaczego tęsknimy za Schroniskiem Sowa?

Jeżeli zdecydujcie się natomiast na Trasę Sowa, to dotrzecie nią do niestety nieczynnego Schroniska Sowa (Pani Marcelino tęsknimy za Panią, za tym klimatem i za najlepszymi na świecie pierogami z jagodami) i przez Rozdroże nad schroniskiem powrót pętlą do Koziego Siodła.

Już wkrótce opowiemy Wam o innym trasach biegowych w Górach Sowich. Trzymajcie kciuki za śnieżną zimę 2023/2024 r. a my podpowiemy gdzie na biegówki!

Dokładny opis tras wraz z mapami znajdziecie na NiceTrip.

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów

środa, sierpień 16, 2023

Czy ferie w górach kojarzą się Wam z szaleństwem na stoku narciarskim? Pewnie! Jednak coraz cieplejsze zimy i zbyt małe opady śniegu powodują, że szukamy na zimowy urlop miejsca gdzie znajdziemy alternatywną wobec nart rozrywkę, zwłaszcza dla dzieci.

Ferie w górach dla początkujących

Góry Sowie podczas solidnej zimy, to raj dla miłośników białego szaleństwa. Dla początkujących narciarzy i snowboardzistów polecamy miejscowość Przygórze. Ta urokliwa sowiogórska wioska stanowi dobrą bazę dla rozpoczynających swoją przygodę na stoku. W sezonie wypożyczycie tutaj sprzęt i znajdziecie instruktora. Największą zaletą tego miejsca jest brak tłumów - nawet w weekendy panuje tutaj kameralna atmosfera, którą my wolimy bardziej od zgiełku w dużych kurortach narciarskich.

Snowtubing i śnieżne szaleństwo

Jeżeli opanowaliście już podstawy, to możecie przenieść się do Rzeczki, która oferuje stoki dla średniozaawansowanych. To większy niż Przygórze ośrodek narciarski i skorzystacie tutaj ze snowtubingu - czyli jazdy po specjalnych śnieżnych trasach na dmuchanym pontonie lub dętce. Zabawa jest naprawdę przednia! A jeżeli potrzebujecie wyższych stoków i więcej adrenaliny, to wybierzcie się do Zieleńca.

Zamki, twierdze i słynna astronomka ze Świdnicy

Gdyby jednak zdarzyło się, że śniegu nie będzie, to nie załamujcie rąk. Ferie w górach spędzane w Domu Sowie Klimaty będą udane! Możecie zabrać dzieciaki do Minieurolandu gdzie można podziwiać ponad 40 makiet najpiękniejszych budowli z Dolnego Śląska oraz z całego świata. Niedaleko stąd znajduje się także Twierdza Kłodzko, która także będzie atrakcją dla maluchów. Dobrym wyborem na ferie w górach jest także zwiedzenie Zamku Grodno i spacer nad pobliskim Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. Możecie także wyskoczyć do Świdnicy dowiedzieć się więcej o astronomce Marii Cunitz i zwiedzić Kościół Pokoju, który znajduje się na liście UNESCO.

Jak widzicie w okolicy Domu Sowie Klimaty znajdziecie nie tylko miejsca do uprawiania sportów zimowych, ale także takie, które pozwolą ciekawie spędzić Wam ferie w górach, nawet jeżeli śniegu nie będzie. Aj! Zapomnieliśmy wspomnieć, że zimę w górach warto spędzić także na nartach biegowych. Ale o tym w kolejnych odcinkach naszego bloga.

 

środa, sierpień 16, 2023

Ludwikowice Kłodzkie to urocza sudecka wioska położona nad Rzeką Włodzicą. Stanowi świetną bazę wypadową dla miłośników Gór Sowich i Ziemi Noworudzkiej. Miejscowość ta skrywa także do tej pory niewyjaśnione tajemnice z czasów II Wojny Światowej m.in. znajduje się tutaj słynna Muchołapka.

Pomysł na fascynującą wycieczkę z Domu Sowie Klimaty? Muchołapka!

Muchołapka – dziwna betonowa konstrukcja niewiadomego pochodzenia oddalona jest ok 5 km od Domu Sowie Klimaty. Dotarcie tam zajmie Wam około 1 h spaceru wioską i pięknym lasem. Szlak nie ma dużych przewyższeń więc możecie spokojnie zabrać na niego dzieci.

Trochę historii

Muchołapka znajduje się na terenie Muzeum Techniki Militarnej – Riese – Mölke. Zlokalizowana była tam kiedyś kopalnia węgla, która funkcjonowała do 1939 roku. W latach 1939 – 1945 działała tam fabryka amunicji. Spotkacie się kilkoma teoriami dotyczącymi obiektu Muchołapka. Natkniecie się także na te spiskowe, które rozbudzają wyobraźnię badaczy w całego świata. Nie bez powodu odbywały się tutaj zloty miłośników tajemnic Gór Sowich.

Wunderwaffe czy obiekt przemysłowy?

Lądowisko dla UFO czy podstawa chłodni kominowej? A może nazistowskie Stonehenge? Szczegółów dowiecie się na miejscu z opowieści przewodnika. Jedno jest pewne – warto kupić bilet i posłuchać interesującej opowieści przewodnika. Wsparta na 12 filarach rotunda ma 10 metrów wysokości i 30 metrów średnicy. Więcej szczegółów historycznych i technicznych o miejscu jakim jest Muchołapka.

Muchołapka i inne zagadki Gór Sowich

Betonowa konstrukcja u podnóża Włodyki to gratka dla badaczy historii i łowców tajemnic. Zresztą nie jedyna w tej okolicy. Pisaliśmy już o Projekcie Riese. Pewnie słyszeliście o "złotym pociągu" i jego skarbach? Już wkrótce opowiemy Wam także o tej atrakcji Gór Sowich.

 

wtorek, sierpień 15, 2023

Dzisiaj podpowiadamy Wam jak aktywnie spędzić weekend w górach. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na dłuższy wypad, to nawet 2-3 dni pozwolą Wam na aktywny wypoczynek od pracy.  Nasz wybór, to Wzgórza Włodzickie i Góry Sowie. Tym razem polecimy Wam dłuższe trasy dla bardziej zaawansowanych.

Królowa czyli Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)

Nieopodal Domu Sowie Klimaty znajduje się rozgałęzienie szlaków turystycznych. Stąd wyruszycie bezpośrednio na Wielką Sowę (ok. 2,5 h wędrówki w jedną stronę). Po drodze możecie zrobić zapasy w sklepikach w Sokolcu lub zjeść obiad w słynnej Oberży PRL. Łatwiejszą opcją jest wędrówka z Rzeczki – wtedy zajmie Wam to ok 1.20 h.

Mało znana i nasza ukochana Włodzicka Góra (757 m n.p.m.)

Na najwyższy szczyt Włodzickich Wzgórz dotrzecie od nas w 2,5 h. A jeżeli nie chcecie aby weekend w górach był zbyt męczący, to zaparkujcie auto na stacji PKP w Świerkach Dolnych. Wtedy na szczyt dotrzecie w 45 minut. Po wycieczce warto zajrzeć do Muzeum przy Tunelu.

Kalenica (964 m n.p.m. ) z odnowioną wieżą widokową

Kalenica bezpośrednio z Sowich Klimatów to wersja hard. Trasa w jedną stronę zajmie Wam ok 4,5 h. Po drodze warto zjeść górskie poduchy i polewkę rymarza w kultowym Schronisku Zygmuntówka, które prowadzone jest obecnie przez cudownego Pana Karola. Spędzając weekend Zajrzyjcie także na Przełęcz Jugowską, bo jest to centrum turystyki pieszej i rowerowej w Górach Sowich. Tam znajdują się także wejścia na Sowiogórskie Trasy do Narciarska Biegowego.

Na wszystkich trzech szczytach znajdziecie wieże widokowe, które przy dobrej pogodzie w Górach Sowich pozwolą cieszyć się piękną sudecką panoramą.

Jeżeli wybieracie się na weekend w górach, to zapoznajcie się z cennikiem wynajmu Domu Sowie Klimaty. Zachęcamy nie tylko aby spędzić weekend w górach, ale zostać w Górach Sowich na dłużej - wtedy możemy zaproponować Wam konkurencyjną cenę. 

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów

wtorek, sierpień 15, 2023

Koniec lata i wczesna jesień, to najcudowniejszy czas na górskie wędrówki. Tylko gdzie w góry się wybrać? Nasz wybór, to oczywiście Sudety, które zadowolą turystów rozpoczynających przygodę z wędrówkami, jak i tych, którzy chcą się bardziej zmęczyć. Dzisiaj podpowiadamy osobom początkującym.

Gdzie w Góry Sowie i Włodzickickie Wzgórza należy się wybrać aby trafić na trasy dla początkujących? Pod uwagę bierzemy trzy trasy, w które wyruszycie z Domu Sowie Klimaty.

Kompleks Gontowa - najmniej znany obiekt Riese

Dom Sowie Klimaty położony jest na zboczu Gontowej (723 m n.p.m.), góry znanej z kompleksu podziemnych korytarzy zbudowanych przez nazistów w ramach projektu Riese (Olbrzym) w czasie II wojny światowej. Obiekt jest niedostępny komercyjnie, ale stanowi niezłą gratkę dla miłośników historii i co ważne Kompleks Gontowa znajduje się tylko 15 minut spacerem od obiektu. To dobra rozgrzewka przed dalszymi wyprawami. Wynajmując dom zapewniamy nie tylko miejsca noclegowe, ale także informacje o tym gdzie w góry się wybrać. Znajdziecie je m.im. na naszym profilu Facebook

Gdzie w góry będąc na Włodzickich Wzgórzach?

Włodzicka Góra, to szczyt możecie zdobyć zarówno w wersji light, jak i hard (wędrówka bezpośrednio z Sowich Klimatów). Opcja łatwiejsza to podjechanie 5 km autem na parking przy stacji PKP w Świerkach Dolnych. Trasa na szczyt Włodzickiej Góry (757 m n.p.m.) zajmie Wam ok. 1 h. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, która pozwoli przy dobrej pogodzie zachwycać się pięknym sudeckim krajobrazem. 

Gdzie w góry w Czechach - czyli Janovicky dla początkujących

Przyjemnym górskim spacerem jest wyprawa na knedliki do pobliskich Czech. Zostawcie auto na parkingu w Głuszycy Górnej (koniec ulicy Granicznej, 10 km od Sowich Klimatów). Po 30 minutach spaceru przez las będziecie już u naszych sąsiadów w miejscowości Janovicky. Znajdziecie tam dwie restauracje (Penzion Panorama, Hotel Zamecek), w których spróbujecie czeskich potraw. (sprawdźcie wcześniej godziny otwarcia) Ahoj!

Już wkrótce nasze rekomendacje dla zaawansowanych! Róbcie formę!

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów

 

środa, lipiec 19, 2023

Decydując się na noclegi w górach zastanawiamy się jak zapewnić sobie podczas takiego pobytu dobre wyżywienie. W Domu Sowie Klimaty, pomimo że nie oferuje wyżywienia, goście korzystając z naszych rekomendacji jedzą zdrowo i lokalnie wpisując się tym samym w ideę slow food.
Noclegi w górach - a co z jedzeniem?
Wynajmując Dom Sowie Klimaty możecie zamawiać posiłki z dostawą. Jest także opcja stołowania się w pobliskiej gospodzie (5 minut spacerem) lub podjechania do innych polecanych przez nas restauracji. W ten sposób macie ogarnięty temat pysznych obiadów.
A co ze śniadaniami i kolacjami?
Jeżeli na co dzień zakupy robicie zakupu w supermarketach, to zachęcamy aby wybierając noclegi w górach, od nich odpocząć. Podróżując warto korzystać z lokalnych specjałów od rolników i producentów. Jest to zdrowsza i przy większych zakupach tańsza opcja (zachęcamy do negocjacji) atrakcyjnego i odmiennego od codziennego wyżywienia.
Gdzie na zakupy?
Największy wybór daje Wam Targowisko Miejskie w Nowej Rudzie. Wybierzcie się tam z samego rana. Zaopatrzycie się w warzywa, owoce, kiszonki i jaja od lokalnych rolników. Odkryciem tego lata jest dla nas oxymel zakupiony właśnie na wspomnianym targu. Hitem o tej porze roku są ogórki małosolne od Pana Czesława.*** Świeżo złowione i wypatroszone ryby kupicie w Jugowie. Polecamy zwłaszcza pstrągi i jesiotry. Jeżeli jesteście mięsożerni, to wpadnijcie do Wędzarni Bukowy Dym. Wybierając noclegi w górach kupicie tam mięso, kiełbasę i wędliny.
Czy kupimy dobry chleb?
Tradycyjne pieczywo za zakwasie oferuje Piekarnia Gorczakowski. Polecamy zwłaszcza chleb z żurawiną oraz chleb jak dawniej. Miłośnikom słodkości zasmakują kultowe kulki serowe. Myśląc deser widzicie kawę? Mamy i to! Rzemieślnicza Sowiogórska Palarnia Kawy prowadzona z pasją przez cudowną Justynę dostarczy Wam tego niezastąpionego napoju.

Noclegi w górach - warto skosztować lokalnych specjałów
Noclegi w górach - warto skosztować lokalnych specjałów


Czy wybierając noclegi w górach możemy gotować samodzielnie?
A czy po takich zakupach będziecie mieli warunki do przyrządzania śniadań i kolacji? W Domu Sowie Klimaty mamy oddzielną kuchnię gdzie znajdziecie m.in. piekarnik, robot kuchenny, kawiarkę, zastawę stołową itp. Sprawdźcie co oferujemy  i jakie są opinie naszych gości na ten temat samodzielnego gotowania.

Przygotowane w komfortowych warunkach posiłki zjecie przy stole w salonie Domu Sowie Klimaty. Jednak lokalne pyszności smakować będą zdecydowanie lepiej gdy będziecie rozkoszować się nimi na tarasie z widokiem na góry. Mamy zadaszenie więc nie przeszkodzi Wam w tym nawet deszcz. Smacznego!
***goście Domu Sowie Klimaty otrzymują szczegółową listę slow food i naszych sprawdzonych sezonowych rekomendacji

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów

środa, lipiec 19, 2023

Miłośnicy historii II wojny światowej wiedzą, że Góry Sowie skrywają zagadki i tajemnice. To właśnie Kompleks Riese sprawia, że przyjeżdżają tutaj pasjonaci przeszłości. Wszystkich, którzy już słyszeli lub byli w Kompleksie Riese oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym tematem, zapraszamy do Domu Sowie Klimaty.

Kompleks Riese – dlaczego budowano podziemne obiekty w Górach Sowich?
Kompleks Riese to tajny nazistowski obiekt budowany w latach 1943-45 przez przymusowych robotników i więźniów. Według jednej z hipotez Niemcy planowali zgromadzić tutaj naukowców pracujących nad wunderwaffe (cudowna broń) i bombą atomową. Inna mówi, że w okolicy ukryto „złoty pociąg”. Możecie także spotkać się z informacjami, że sztolnie miały stanowić tajne centrum dowodzenia III Rzeszą.
Kompleks Riese tuż obok Domu Sowie Klimaty
Decydując się na noclegi w Domu Sowie Klimaty będziecie mieć blisko do najważniejszych obiektów Kompleksu Riese. Po 15 minutach spaceru znajdziecie się przy Kompleksie Gontowa, który nie jest udostępniony turystycznie. W niewielkiej odległości od siebie znajdują się dwa wejścia do sztolni. Zdradzimy Wam tajemnicę - kraty są ruchome i umożliwiają wejście do środka. Nie zachęcamy jednak do wypraw na własną rękę, gdyż jest to niebezpieczne. Można jednak je otworzyć, poświecić latarką, zrobić zdjęcie i zakończyć przygodę na tym bezpiecznym dla amatorów etapie.
Bezpieczne wyprawy – Kompleks Riese
Jeżeli lubicie adrenalinę i chcecie poznać podziemny świat Gór Sowich to warto skorzystać z profesjonalnych usług sudeckich przewodników np. Guroholików . Specjalizują się w ekstremalnych eksploracjach oraz kameralnych wyprawach i co ważne dysponują odpowiednim sprzętem. Rekomendujemy Wam bezpieczne poznawanie okolicznych sztolni.
Kompleks Riese i skamieniałe worki z cementem
Wędrując wokół Gontowej (723 m n.p.m.), przy zielonym szlaku turystycznym, natkniecie się na pryzmę worków cementu, które służyły do wybetonowania sztolni wydrążonych w stokach góry. To może być ostatnia szansa aby zobaczyć te pamiątki historii, bo niestety są niszczone przez wandali. To nie jedyny relikt przeszłości w okolicy. W naszej miejscowości znajduje się m.in. słynna Muchołapka. Opowiemy o niej już wkrótce. Więcej o Kompleksie Riese i „złotym pociągu”. W Domu Sowie Klimaty goście znajdą książki i mapy, które pomogą poznać tajemnice okolicznego obiektu Gontowa jak i całego Kompleksu Riese.

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów

 

poniedziałek, lipiec 17, 2023

Lata wyczekują zarówno najmłodsi, jak i rodzice. Dzisiaj podamy Wam 4 powody dla których warto wynająć wtedy dom w górach i spędzić wakacje z dziećmi w górach.

Po pierwsze wybierz odpowiedni nocleg

W słoneczne dni chcemy nacieszyć się ładną pogodą, dlatego poszukując domku w górach na wynajem warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wnętrza, ale i otoczenie.

Przestronny ogród i ogrodzona posesja Domu Sowie Klimaty to bezpieczne miejsce na wakacje z dziećmi w górach. Letnie szaleństwa np. na trampolinie, dostarczą dzieciom ruchu na świeżym i czystym powietrzu, a rodzicom pozwolą się zrelaksować na tarasach z widokiem na góry. W przypadku deszczu nadal można cieszyć się urokami okolicy, tarasy są zadaszone. Dzieciaki mogą w trakcie beztroskiej zabawy podjadać przysmaki z sadu owocowego. Po harcach najmłodsi odpoczną w hamakach. Wieczorem cała rodzina może zintegrować się przy ognisku. Zobaczcie sami!

Wakacje z dziećmi w górach
Wakacje z dziećmi w górach 

Po drugie latem każdy chce się wykąpać!

Podczas wczasów nad morzem lub jeziorem kluczowa jest słoneczna pogoda, która pozwala na kąpiele. A czy wiecie, że tuż za płotem Domu Sowie Klimaty możecie zażywać z dziećmi kąpieli leśnych bez względu na pogodę? Wystarczy nieprzemakalna kurtka i dobre buty. Obok rośnie las świerkowo-bukowy. To prawdziwy skarb jeżeli chcemy spędzać wakacje z dziećmi w górach. Odstresowujące spacery w lesie mają pozytywny wpływ na ciało i umysł. Czerpiemy wtedy zdrowie z natury i wzmacniamy odporność organizmu. To jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Dobrodziejstwo pobliskiego lasu sprawia, że miłośnicy filozofii shinrin-yoku, czyli kąpieli leśnych, będą mieli w Sowich Klimatach idealną bazę wypadową na wędrówki. A do tego dzieciaki mogą zbierać latem jagody, uczyć się rozpoznawania szlaków górskich i gatunków drzew oraz zwierząt.

Po trzecie Góry Sowie są idealne na wakacje z dziećmi w górach

Dlaczego? Bo to łagodnie góry, które pozwalają na zdobycie ich pięknych szczytów z wieżami widokowymi (np. Wielka Sowa 1015 m n.p.m.) nawet najmłodszym dzieciom. A jeżeli są to maluchy, to rodzice będą w stanie zabrać je do nosideł turystycznych. W Górach Sowich każda rodzina wybierze odpowiednią dla swojej kondycji trasę.

Jeżeli dzieci zatęsknią za bardziej komercyjnymi miejscami, to po 5 minutowym spacerze od Domu Sowie Klimaty znajdziecie się w zwierzyńcu, gdzie najmłodsi mogą nakarmić zwierzęta. Wakacyjne atrakcje dla dzieci w Górach Sowich to także zamki i twierdze np. Zamek Grodno, Twierdza Kłodzko czy Twierdza Srebrna Góra.

Po czwarte wakacje z dziećmi w górach, to tańsza opcja dla wczasów all inclusive

Ostatnie miesiące, którym towarzyszyła wysoka inflacja, dały się we znaki rodzinnym budżetom. Dlatego warto przemyśleć wynajem domku w polskich górach. Rezerwując duży dom możemy zoptymalizować koszty wakacji z dziećmi. Dobrze wyposażona kuchnia domu na wynajem pozwoli na samodzielne przygotowanie posiłków w komfortowych warunkach z lokalnych produktów. Ceny w Domu Sowie Klimaty zaczynają się od 80 zł za dobę w wakacje (opcja 9 osób + 2 niemowlaki na łóżeczkach dziecięcych). Sprawdź cennik

Tego lata mamy jeszcze ostatni wolny termin 26.08-03.09.2023 r. A jeżeli wakacje z dziećmi macie już zaplanowane, to zapraszamy jesienią - bo mamy dobre miejscówki na grzybobranie i niższe ceny poza sezonem.

Agnieszka, Łukasz i Antoś - Ekipa Sowich Klimatów